How Much Does it Cost Monthly to Live in the USA?

If you are planning to move to the USA, you’re probably wondering about the cost of living in America? I found an online tool that calculates this monthly figure.

Watch the video below to discover this tool and see how much it costs to live in the US monthly. DON’T FORGET TO SUBSCRIBE on YouTube!

I have written about this in the past. But I am featuring an updated version of the set of expenses that we have. Please remember that my family and I are located in Nashville, TN. Other cities such as New York and Los Angeles are way more expensive than our city.

Please see the images below to get a glimpse of how much it costs to live in the USA, particularly in Nashville, TN.

For Nashville, TN: a family of 4 (2 adults and 2 kids) will need a total of $6,602 monthly or $79,228 annually to live comfortably. Here’s the breakdown

Do check out http://www.epi.org/resources/budget/ to use this budget calculator.

  • Housing: $1,002
  • Food: $792
  • Child care: $1052
  • Transportation: $1170
  • Health care: $1170
  • Other necessities: $724
  • Taxes: $693

Comparing EPI amounts with our actual monthly expenses in Nashville TN

As you can see in the screenshots above, the budget calculator from EPI is pretty close to our actual expenses. But, every family is different, so you’d need to take a look at your own situation and spending habits.

If you have any questions about this budget calculator or living in America, leave them in the comments below and I will answer to the best of my knowledge and experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *